Podsumowanie wiosennego wyzwania

wiosna300x150

Będzie długi wstęp, może komuś się przyda dla motywacji…

Powiem tak: ja w tym wyzwaniu w ogóle nie miałam brać udziału.

Owszem, gdy przypadkiem zobaczyłam gdzieś na fejsie link do bloga Natalii i przeczytałam o wiosennym wyzwaniu, serce ścisnął mi tęskny żal, a myśli powędrowały w kierunku mocno zakurzonego aparatu. Lecz już po chwili wszelkie rozterki przepędził Głos Rozsądku: „za dużo pracy”, „nie mam teraz czasu na takie głupoty”, „następnym razem”… O wyzwaniu przypomniałam sobie…1 maja, gdy jadąc pociągiem, sfustrowana i przepracowana, przypadkiem trafiłam na listę zadań i zaczęłam bawić się w wymyślanie pomysłów na zdjęcia, ot tak, dla zabicia czasu, żeby nie zasnąć…

…Po dwóch godzinach miałam rozpisaną większość zadań, a na domiar złego przypomniało mi się o zalegających gdzieś w domu starych obiektywach, które od zawsze miałam ochotę przetestować.

Po powrocie z weekendu majowego zamiast znowu rzucić się w wir pracy odkurzyłam aparat, naładowałam dawno rozładowaną baterię i wyciągnęłam statyw. Miałam świadomość, jak bardzo jestem szalona i nieodpowiedzialna, ale nie liczyłam na to, że uda mi się zrobić więcej niż kilka zdjęć średnio nadających się do publikacji. Przeliczyłam się 🙂 Nieco ponad dwa tygodnie później w panice klikałam „na ślepo” wszystkie możliwe przyciski w Gimpie, zastanawiając się gorączkowo, jakim cudem mam obrobić 30 zdjęć w 3 dni nie pamiętając prawie zupełnie nic z obsługi programu.

Udało się. Było cudownie! Pomysły przychodziły do głowy i jako tako dawały się realizować, a każde w miarę udane ujęcie było źródłem wielgachnych pokładów pozytywnej energii. Bynajmniej nie oznacza to, że było „lekko, łatwo i przyjemnie”, ale ilość przyjemności wynikającej z fotografowania i spełniania kolejnych punktów rekompensowała wszelkie trudności.

Nie piszę tego wszystkiego absolutnie po to, aby się chwalić – tym bardziej, że doskonale zdaję sobie sprawę, że moje zdjęcia żadnej części ciała nie urywają i wiele z nich możnaby zrobić duuużo lepiej. Chciałam tutaj podzielić się swoją radością wynikającą z podjęcia i ukończenia wyzwania i gorąco, gorąco zachęcić wszystkich, którzy doczytają do tego momentu (będą tacy?;)) do stawiania sobie takich wyzwań i podejmowania decyzji wbrew zdrowemu rozsądkowi – warto!

I przede wszystkim chciałam podziękować Rudej za pomysł na przeprowadzenie wyzwania, włożony wysiłek i cały blog, który był dla mnie niesamowitym motywatorem. Odkopałam dawno zaniedbaną pasję i nie dość, że poczułam na nowo radość z robienia tego, co tak bardzo kocham, to jeszcze udało mi się przełamać i podzielić efektami (co przy moim perfekcjonizmie połączonym z nieśmiałością nie jest takie proste :))


Poniżej zatem efekty Wiosennego Kreatywnego Wyzwania Fotograficznego:

#1 ZDJĘCIE WYKONANE Z KRZESŁA

1aCentrum Dowodzenia. Niestety, moja rzeczywistość nie wygląda tak sterylnie jak na typowych blogowo-instagramowych zdjęciach biurek i innych miejsc pracy – a i tak posprzątałam 🙂


#2 ZDJĘCIE TELEFONEM

2Oko Saurona, czyli biblioteka Wydziału. Wykonane z użyciem nakładki fish-eye, której możliwości jeszcze nie do końca ogarniam (te winiety…), ale wszystko przede mną.


#3 ZDJĘCIE CZARNO-BIAŁE O MAŁYM KONTRAŚCIE

3Mimo wszystko bardzo lubię zdjęcia krajobrazowe – natura nie jest nudna! 😉


#4 ZDJĘCIE W PODSKOKU

4Chyba jedyne zdjęcie, przy którym miałam napady frustracji, bo albo nie mogłam trafić nogami, albo spódnicą. Nieostre, bo obiektyw okazał się być jedyny w swoim rodzaju – stałoprzysłonowy o wartości 1.8… Także tego.


#5 ZDJĘCIE NIEDOŚWIETLONE

5Polecam zobaczyć w dużym formacie.


#6 DUŻY KONTRAST KOLORYSTYCZNY

6Zdjęcie nienajlepsze, bo dziwnym trafem maliny zniknęły zanim się zorientowałam…


#7 PRZYSŁOŃ KADR CIENKIM MATERIAŁEM

7To zdjęcie miało być typowym zdjęciem nocnym (no, prawie typowym, bo przez szalik) kiedy okazało się, że na nieskończoność nie ostrzy. Bo nie. Zaimprowizowałam więc i tak powstał bokeh w kratkę 🙂


#8 ZDJĘCIE W SZTUCZNYM ŚWIETLE

8Jeden z wniosków z wyzwania – muszę ostro popracować nad ostrzeniem.


#9 KADR CENTRALNY

9b Lubię robić makro, ale zdecydowanie za bardzo trzęsą mi się przy tym łapy.


#10 ŻABIA PERSPEKTYWA

10 Na ten punkt miałam tysiącpińcet wypasionych pomysłów, ale zdecydowałam się wstawić to zdjęcie – nieidealne, nieoryginalne, krzywe… Środkowy palec w kierunku mojego perfekcjonizmu. Głupek jest taaaki męczący, niech się w końcu przymknie.


#11 O ZMIERZCHU

11Od zmierzchu do świtu zarobiona jestem. I mam dosyć. (Uwaga – pojawiam się na zdjęciu! Szok i niedowierzanie.)


#12 Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ 12Folia spożywcza, folia aluminiowa, świeczki i lustro – zebrałam przedmioty, które na zdjęciach z lampą zachowują się nietypowo. Wygląda niewinnie, a naprawdę się bałam, że ta instalacja zacznie się palić 😛


#13 MAŁA GŁĘBIA OSTROŚCI13Pierwsze zdjęcie, które zrobiłam w ramach wyzwania i pierwsze wykonane przy pomocy jednego ze starych-nowych obiektywów.


#14 DO GÓRY NOGAMI

14Odkąd pamiętam, zawsze inspirowała mnie woda – struktura, odbicia, kolory…


#15 KADR OPARTY NA REGULE TRÓJPODZIAŁU

15Moja typowo kobieca słabość 🙂 I to jest jedynie część kolekcji…


#16 OŚWIETL PRZEDMIOT BOCZNYM ŚWIATŁEM 16Druga z pasji.


#17 ZDJĘCIE ZROBIONE Z POMOCĄ SAMOWYZWALACZA 17Mały krok człowieka, wielki krok dla Oli… Pojawiłam się po niewłaściwej stronie aparatu! Wprawdzie ze stresu skurczyła mi się szyja, a z nieśmiałości zasłoniłam się włosami, ale dałam radę!


#18 KOLAŻ ZDJĘĆ 18Nie umiem w kolaże, więc myślałam, myślałam… i wymyśliłam. „Ten pomysł jest tak niedorzeczny, że muszę go zrealizować!”


#19 ZDJĘCIE CZARNO-BIAŁE O DUŻYM KONTRAŚCIE 19Wzięłam kilka głębokich wdechów i tym razem odgarnęłam włosy. Przełom za przełomem! 😉


#20 ZDJĘCIE POD ŚWIATŁO 20Ilekroć miałam wolny wieczór, słońce uparcie chowało się za chmurami. Więc na szybko jest coś takiego.  Liście wyglądają bardziej jesiennie niż wiosennie, noale.


#21 MOCNE LINIE W KADRZE 21Tyle lat mieszkam w Poznaniu, a dopiero teraz się zorientowałam, że ta fontanna ma guziki 😀


#22 ZDJĘCIE PODKREŚLAJĄCE KSZTAŁT OBIEKTU 22Saksofon. Nie mój, pożyczałam do nagrań. Nie umiem na nim grać, więc musiałam przynajmniej sesję zdjęciową zrobić.


#23 PORUSZ APARATEM W TRAKCIE ROBIENIA ZDJĘCIA 23Jeżeli jest jakakolwiek przyczyna, dla której istnienie gołębi ma jakieś plusy, to jest to możliwość łapania ich w locie. Kiedyś mi się uda!


#24 ZAPAROWANY OBIEKTYW 24Ten punkt wyzwania, w który sama nie wierzyłam, że się uda. Wyszło.


#25 W ODBICIU W LUSTRZE 25…w lustrze w lustrze w lustrze w lustrze w lustrze. Efekt mnie zupełnie nie satysfakcjonuje, więc do tematu jeszcze wrócę. Mój aparat sypie po oczach takim ziarnem, że z przekory dowaliłam w programie jeszcze większe 😛


#26 INTENSYWNA OBRÓBKA W PROGRAMIE GRAFICZNYM 26Obrabiam wszystkie zdjęcia i na zastosowanie jakiejś nowej techniki czy eksperymentu nie starczyło mi czasu. Z tej okazji zatem gość specjalny, czyli dinozaur.


#27 OŚWIETL PRZEDMIOT Z GÓRY 27Szklanki z wodą gazowaną i trzy lampy nad tym wszystkim.


#28 KOLOROWE TŁO 28Kwiaty. Absolutoryjne 🙂


#29 KREATYWNY DYPTYK 29Zdjęcie wykonane we współpracy z osobą, z którą współpracuje mi się najlepiej. Niezależnie od odległości.


#30 ZASŁOŃ DŁONIĄ CZĘŚĆ KADRU 30Jak już wspomniałam wcześniej, przypadły mi w udziale obiektywy z uszkodzoną regulacją szerokości przysłony. Wobec tego wykorzystałam przysłonę innego rodzaju – zasłoniłam obiektyw ręką i zrobiłam zdjęcie przez wąski otwór między palcami.


To by było na tyle. Wszelkie uwagi czy pytania proszę kierować w komentarzach – chętnie przyjmę na klatę również krytyczne głosy, lubię się rozwijać 🙂

Tymczasem bardzo niechętnie wracam do szarej, zapracowanej rzeczywistości. Już nie mogę doczekać się kolejnego wyzwania!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Podsumowanie wiosennego wyzwania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s